A mangosztn egy Thaifldrl szrmaz gygynvny. Gymlcsnek hjban a kautatk egy olyan anyagot talltak, amely gtolja a prosztaglandin E szintzist s a hisztamin felszabadulst.
E kt folyamat az allergis reakcik velejrja. Laboratriumi tesztekben a nvny kivonata a jelenleg alkalmazott gygyszereknl hatkonyabban enyhtette az allergis tneteket. A kutatsok tovbb folynak, a nvnykivonat hatsmechanizmusa mg ismeretlen.
http://www.mcd.hu/pub_med/2002/02_10/0005.htm
A prosztaglandin szerepe a fjdalommal jr s gyulladsos folyamatoknl
A prosztaglandin egy teltetlen zsrsav, amely a teltetlen C-20 zsrsavmolekulbl s arachidonsavbl kpzdik (11). Jelentsge fkppen azon hatsn alapul, hogy loklisan kpzd igen rvid felezsi idej hormon. A prosztaglandinok szintzist s kiszabadulst klnbz fiziolgis ingerek (peptidhormonok, angiotenzin II, vazopresszin, katekolamin), valamint mechanikus trauma egyarnt befolysoljk. A biolgiai hatsuk igen sokfle: knny izomkontrakci, vasodilatci, vrlemez aggregci s dizaggregci, a gyomor- s blcsatorna kivlasztsnak irnytsa, a kzponti idegrendszer izgatsa s depresszlsa s ezenkvl a gyulladsos folyamatok transzmittere (12). A prosztaglandinok (klnsen a PGE2 s PGI2 ugyancsak jelents szerepet jtszanak a gyulladsos fjdalom perifris kzvettsben. Szenzibilljk az afferens idegvgzdsek receptorait a bradykinin s hisztaminok hatsa irnt, amelyek a gyulladsos folyamatoknl szabadulnak fel.
A prosztaglandinok ppen ezrt rendkvl fontos szerepet jtszanak a kzponti idegrendszer fjdalomkzvettsben. A fjdalom ingere a prosztaglandin segtsgvel a gerincveln t az idegi kzpontba kzvettdik. Ez a jelensg lp fel pldul a nagyon ers posztoperatv, valamint a hosszantart s krnikus fjdalomnl. Igy azok a gygyszerek, amelyek meggtoljk a prosztaglandinok kpzdst, mind a perifrin, mind a kzponti idegrendszerben fjdalomcsillapt hatst fejtenek ki (13,14).
http://vet.info.hu/szakir/carprofen.htm
http://www.mcd.hu/netdoki/betegsegek/lataszavarok/cikkek/020617mc.htm
“Az idsek egszsge” alprogram a Npegszsggyi Programban s vrhat eredmnyei
Fehr Jnos dr.
Semmelweis Egyetem, OK, II. Belklinika, Budapest
Levelezsi cm: Prof. Dr. Fehr Jnos
1088 Budapest, Szentkirlyi u. 46.
Tel/fax.: 317-4548
E-mail: feher@bel2.sote.hu
…. Kros szabadgyk-reakcik, az egyes emberi megbetegedsekben.
Kros szabadgyk-reakciknak nevezzk a sejtekben vgbemen kontrolllatlan, abnormis gyk reakcikat, amelyek akkor jnnek ltre, ha a szabad gyk felszabadulsa s a vdekez rendszerek egyenslya valamilyen okbl megbomlik. Rgta ismert az lettaninl nagyobb mennyisg s nyoms oxign belgzsnek tdt s kzponti idegrendszert krost hatsa. Kimutattk, hogy az oxign toxikus hatsairt a sejtekben felszabadul oxign szabadgykk tehetk felelss.
A gyullads ltalnos mechanizmusban is lnyeges szerepe van a szabadgyk-reakciknak. A fagocitk mkdsekor keletkez oxign szabad gykk clszer hatsukon – a mikroorganizmusok, clsejtek elpuszttsn – kvl, a sejten kvli trbe jutva krosthatjk a krnyez szveteket. Ezenkvl igazoltk, hogy szerepk van egyes gyulladst fenntart anyagok kpzdsben (pl. a gyulladst elsegt prosztaglandin szrmazkok szintzist fokozzk), ugyanakkor a szervezet bizonyos gyulladst gtl anyagainak inaktivlsban is rszt vesznek.
Szmos adat utal meghatroz szerepkre az regeds folyamatban. Ezt igazolja az antioxidnsok tlagos lettartamot meghosszabt hatsa llatksrletekben s a szabadgyk-reakcikat minimalizl (kevs rezet, kevs, vagy csak az elengedhetetlenl szksges mennyisg tbbszrsen teltetlen zsrsavat, sok termszetes antioxidnst tartalmaz dita) hasonl hatsa. Az relmeszeseds kialakulsban is elsdleges oki szerepe van a szabadgyk-reakciknak. Az elrehalad korral a szrumban s a nagyerek falban a lipid peroxidci fokozdik, ebben szerepet jtszik a szrum vas- s rzszint fokozdsa, a szrum antioxidns vdelmnek cskkense, s a szrum, valamint aortafal lipidekben a peroxidcira rzkeny tbbszrsen teltetlen zsrsavak fokozott mennyisge. A kros szabadgyk-reakcik nagy gyakorlati jelentsgnek legjobban igazolt terlete az iszkmis szvetkrosods. Ebbe a betegsgcsoportba tartozik a szvizominfarktus, az infarktust gyakran megelz angina pectoris, az agyi erek megbetegedsei (pl. agyrelmeszeseds, agytrombzis), a shock klnbz formi. A transzplantci (szervtltets) eltt a beltetsre vr szvetek is kisebb-bagyobb mrtkben hasonl krosodst szenvednek, mivel normlis vrelltsuktl tmenetileg meg vannak fosztva. Ezekben az esetekben a xantin oxidz nev enzim aktivitsa rvn keletkeznek a szabad gykk, mgpedig paradox mdon kisebb mrtkben az iszkmia idejn, mint az iszkmit kveten a szv keringsnek helyrellsakor (a mechanizmus ismertetsre a kzlemny korltozott terjedelme miatt nincs lehetsg).
Kiterjedt irodalma van a szabadgyk-reakcik rkkpzdst kivlt hatsnak. A kutatk sokig remnykedtek abban, hogy sikerl az ismert nagyszm, rkkelt hats vegylet kmiai szerkezetben valamilyen hasonlsgot felfedezni. Ezek a prblkozsok kudarcot vallottak, mert a rkkelt anyagok kmiai szerkezete nagymrtkben klnbzik egymstl, azonban van egy kzs tulajdonsguk, hogy szinte kivtel nlkl hatsukat szabad gyk formban, vagy a szervezetben szabad gykk alakulva, vagy szabad gykk felszabadtsval fejtik ki. Kimutattk a szabad gykk szerept az ultraibolya fny rkkelt hatsban. A lipid peroxidci egyik vgtermkrl, a malondialdehidrl kimutattk, hogy szerkezete nagymrtkben hasonl kt ismert, llatksrletben rkkeltsre hasznlt vegylethez, ugyanakkor ksrletesen igazoltk a malondialdehid rkkelt s mutagn hatst.
Kimutattk, hogy a mjbetegsgek bizonyos forminak elidzsben is jelents rsze van a szabad gyks mechanizmusoknak. Az alkohol mjkrost hatst szabad gykk felszabadtsa tjn hozza ltre. Tbb vegyszer s gygyszer ltal kivltott mjkrosods is szabadgyks-reakcik kvetkezmnye. (Pl. szntetraklorid, halothan, szn-szulfid, hidrazinok, isoniazid, phenacetin ltal okozott mjkrosods). A gygyszer, vegyszer ltal induklt mjkrosodsok dnt tbbsge szabadgyk-reakcik tjn jn ltre, csak kisebb rszkben szerepel immunolgiai mechanizmus. A rz- s vaslerakdssal jr betegsgekben (Wilson-kr, haemochromatosis) is a mjkrosods kialakulsban valsznleg szabadgyk-reakcik szerepelnek.
Vdekezs a szabadgyk-reakcik ellen
Az aerob anyagcserj szervezetek csak gy tudnak fennmaradni, hogy az oxignbl keletkez szabad gykkkel szemben egy hatkony vdekez rendszert fejlesztettek ki. Az els s egyben f vdelmi vonal az alacsony szveti oxign nyoms fenntartsa. Az antioxidnsok jelentik a msodik vdelmi vonalat. Az antioxidnsok a lipid peroxidci klnbz fzisaiban eltr mechanizmusokkal fejtik ki hatsukat. Az antioxidnsoknak ezt a fajtjt, amelyek hatsukat a szabad gykk kzvetlen befogsa (megktse) tjn fejtik ki, scavengereknek (gykfog) nevezzk. Az l szervezetekben a kvetkez antioxidnsok tallhatk meg: C-vitamin, A-vitamin, E-vitamin, K- vitamin, szelnium, tiol tartalm vegyletek (cisztein, ciszteamin, glutation, metionin), ubikinon, galluszsav szrmazkok. Az antioxidns vegyletek rendkvl nagy szmban fordulnak el s hatsmechanizmusuk nem kellen, vagy egyltaln nem ismert. Gondoljunk csak a tpllkkal felvett nvnyi eredet flavonoidokra (tbb, mint 4000 flavonoid-typus vegylet ismert), a polifenolokra, a proantocianidekre, a catecholokra, a tokoferolokra, a karotidokra, a gygyszerknt fogyasztott retinoidszrmazkokra vagy egyes vrsbor-komponensek sikertrtnetre stb. A harmadik vdelmi vonalat a sejtek egyes specilis enzimei alkotjk, amelyek semlegestik a keletkez szabad gykket. Ilyen a szuperoxid dizmutz, a katalz s peroxidz.
http://www.tudogyogyasz.hu/upload/imar/document/idosek_egeszsege_pr..htm |